Bútorok asztalos szemmel
Egy partnerünk írása a faanyag "nemesebb" felhasználásáról
Kifogás érkezett hozzánk, mely szerint mi folyamatosan a fa aprításáról és eltüzeléséről beszélünk. Jöjjön most egy másik nézőpont. Az írás teljesen új tulajdonságokkal ruházza fel a bútorokat és egyszerre a vásárlót is - remélve - új információkkal látja el, egyszersmind segíti a döntésében. Az teljesen világos: ha tartós, évszázadokra szóló darabra vágyunk, akkor a választás a tömör fa.
Nagyanyáink bútoraikat generációkon át örökölték, örökítették. Átvészeltek tucatnál is több költözést, háborút és sok-sok megpróbáltatást. A technika fejlődése, valamint az anyagok megújulása, továbba az úgynevezett fogyasztói társadalom létrejötte nagyban befolyásolta a bútoripari termékek anyagát és egyben minőségét is. A forgácslapot - ahogy a neve is mutatja - faipari hulladékból állítják elő keverve egy kis műgyantával, majd ezt eleinte furnérozták, később a műanyagok terjedésével létrejött a mai bútorlap. Szabvány szerint 18 mm vastagságú.
Joggal kérdezhetjük - akkor miért hajlik meg a tv súlya alatt? Egy-két cég bevállalta a tömegbútorok gyártását, ők látják el a multikat a saját gyártású, egyetlen jó tulajdonsággal rendelkező (olcsó) - bútornak csak nagy jóindulattal nevezhető - 9-15 mm vastag anyagból gyártott, gyenge minőségű tömegcikkekkel. Persze. A fa sokaknak megfizethetetlen, de mint fentebb említettem, van alternatíva. A szabványos bútorlap stabil és a tömegcikkekhez képest időtálló. És ami fontos: még olcsó is lehet. De akkor miért dolgozik az asztalos drágábban mint a tömegcikket áruló bútorbolt? Először is az asztalos minőségi anyagokat használ, ami a későbbiekben a vásárló, megrendelő érdekeit szolgálja. Másodsorban ne feledjük, a kész bútor akkora amekkorára gyártották, ellenben az asztalos méretre készíti a bútort, tehát biztos hogy nagyobb lesz az adott darab mint a kereskedelemben kapható - sokszor megalkuvásokkal teli - vásárolt darab, amiből csak kisebbet vehetünk mint ami beférne az adott helyre. Ezeket a bútorokat is a végtelenségig lehet díszíteni. Az ajtókat marással, üveggel - tükörrel, furnérozott betéttel láthatjuk el. A különböző vasalatok is színt vihetnek a bútorokba. Le - felnyílós, gázrugós megoldások teszik kényelmesebbé, használhatóbbá.
Persze az asztalosmunkák során is keletkezik fahulladék. Végtére is oda jutunk, ahonnan elindultunk: brikettáljunk, pelletáljunk!
Szóljon hozzá!