Az úttörő ALLU talajstabilizációs technológia magyar bevetésre kész!
Átadásra került a Magyarországon mindeddig ismeretlen, de a világ számos pontján már évek óta bizonyító talajstabilizációs technológia első hazai egysége. Az ALLU Finland Oy. által gyártott berendezés részegységeit egy 36 tonnás LiuGong lánctalpas kotrógéphez csatlakoztatva helyeztük üzembe. A finn-kínai páros a Gradex Mérnöki és Szolgáltató Kft. tulajdonában kezeli majd az ingoványos talajt. A beruházás Európai Uniós támogatás segítségével valósulhatott meg.
De mitől is olyan különleges a technológia? A speciális tömegstabilizációs eljárás során a kotrógép gémszerkezetére erősített – több mint 5 méter hosszú – mélykeverő, talajfúró adapter speciális kötőanyagot juttat a föld mélyébe, ezzel megszilárdítva az ingoványos, nedves, laza szerkezetű talajt. Az ALLU PMX Power Mixer adapter több méretben is elérhető. Magyarországon az egyik legnagyobb változatot csatolták a LiuGong 936LC lánctalpas kotrógéphez. A szerkezet önsúlya 2,5 tonna, és egy toldalék csatolásával 7 méter hosszúságúra bővíthető.
A mélykeverőt a PF 7+7 típusjelű, önjáró kötőanyag-adagoló táplálja a speciális anyagkeverékkel. A lánctalpakon közlekedő piros monstrumot egy 99 Le teljesítményű Perkins motor hajtja. Önsúlya 13,5 tonna. Tartályaiba 14 m3 száraz anyagkeverék tölthető, melyet egy maximum 8 bar nyomásra képes kompresszor juttat a talajba. A gép legnagyobb teljesítményének kiaknázása mellett másodpercenként 5 kg por fecskendezhető a célterületre.
A módszer a hagyományos talajcserés vagy cölöpöző eljárásokhoz képest rendkívül gyors és költséghatékony megoldást kínál a mérnökök számára. Az eljárás további két előnye, hogy akár a gyalogszerrel vagy hagyományos járművekkel megközelíthetetlen, kizárólag lánctalpas munkagépekkel elérhető területek megszilárdítására is alkalmas, továbbá a segítségével lehetőség nyílik a szennyezett talaj helyszíni, azaz in-situ kezelésére is.
Ebben az esetben a kártékony külső anyag elzárásra kerül a környezettől, ezzel előzve meg a szennyeződés további terjedését.
Mint azt cikkünk elején említettük, a technológia a világ számos országában bizonyított már. Az eljárás első bevetésére 1997-ben, Helsinki mellett került sor. Kivikko 12 hektáron elterülő – építésre teljességgel alkalmatlan – mocsaras, lápos területeinek egy részét stabilizálták és töltötték fel 3 méteres mélységig. Az így nyert platformok stabil építési alapként szolgáltak a későbbi beruházások számára.
Nézze meg videón is!
A cikket írta: Blaskó Gergely (A szerzőről)
Hozzászólások - Komment beírása legalul!
Hogy a viharba ne lenne! Már mi is tűkön ülünk. Az első bevetés egy szigorúan védett üzem területén lesz, ott igen-igen valószínű, hogy nem engednek videózni. Utána viszont miénk a terep :)
Azt szeretném kérdezni lesz e valami „éles bevetés” videó a technikával? Nagyon kíváncsi vagyok hogy üzemel élesben.
Anti
Úgy tudjuk, hogy a cég (és ezzel együtt a technológia) most egy darabig be van táblázva, de mindenképpen vegyék fel a kapcsolatot a Gradex Mérnöki és Tanácsadó Kft.-vel. Bár addigra úgyis kiszárad a felázott, laza talaj. (Csak jönne már egy kicsit szárazabb idő...)