Tippek ipari aprítógép vásárlásához - A nagy shredder cikk
Az ipari shredder nem csak egy egyszerű daráló! Következzenek most azok a legfontosabb tervezési és vásárlási szempontok, amelyek az ipari shredderek képességeit és teljesítményét meghatározzák. Mint akármelyik ember alkotta gépezetnél, itt is rengeteg tervezési tényező összhangja felelős azért, hogy a gép egy adott feladat ellátására maradéktanul megfeleljen.
A vásárló szempontjából ezzel szemben csak három alapvető kérdés szokott felmerülni:
- Mennyibe kerül?
- Alkalmas-e az aprírógép a rárótt feladat elvégzésére?
- És mennyibe kerül?
Nem-nem, ne gondolja a kedves olvasó, hogy szemfüles volt! Az első kérdést nem véletlenül írtuk le kétszer. Nemsokára lerántjuk a leplet erről is, előtte azonban számos más – nem kevésbé fontos – kérdésről kell beszélnünk: a gép kapacitásától a gép méretén át a darálék/apríték szemcseméretéig meghatározandóak a paraméterek.
A shredder gyártója, illetve forgalmazója szempontjából a vevő felé intézett kérdések listája elég hosszúra nyúlhat. Ennek nagyon egyszerű oka van: a lelkiismeretes gyártó minden esetben szeretné, hogy a vevő az adott feladat elvégzésére a legalkalmasabb megoldást kapja.
|
Az aprítógépek éllovasa hazánkba is megérkezett! Referenciáink: projektek, amelyekre büszkék vagyunk! Kattintson a videókért, képgalériáért |
|
Így a következő tervezési szempontokat kell megvizsgálnunk egy két- vagy négytengelyes shredder esetében:
- tengelyközép távolság
- kések nyírási átfedése
- horog (ez lenne a hook) és a tengelyközép távolsága
- tengelyek fordulatszáma
- tengely hossza
- vágószekrény mérete
- késen lévő hook(hookok) magassága
- hookok kialakítása
- hookok egymástól mért távolsága
- horogspirál kialakítása
- vágás vastagsága
A legtöbb felhasználó nem foglalkozik ezekkel a bonyolult kérdésekkel, egyszerűen mindent rábíz a forgalmazóra, ami nem minden esetben jó ötlet. Ezeknek a paramétereknek a megfelelő kiválasztása biztosítja a gép tökéletes mechanikai egyensúlyát. Nagy a baj, ha a forgalmazót is csak egy cél vezérel: az eladás…
Ha például úgy döntünk, hogy megváltoztatjuk a kések nyírási átfedését vagy a horgok magasságát úgy, hogy a többi paraméterhez nem nyúlunk, akkor egy tökéletes gépből eljutunk egy használhatatlan shredderig.
Nézzünk egy-két fontosabb technikai paramétert, valamint vásárlási tanácsot, tippet-trükköt:
Tengelyközép távolság
A tengelyközép távolság a két tengely vagy tengelycsoportok tengelyközepétől a másik tengely közepéig mért távolsága.
A kéttengelyes shreddereknél a tengelyközép távolság megállapítása nem okoz nehézséget, azonban nézzük meg mi a helyzet a négytengelyes gépeknél.
Ezekben az ipari aprítógépekben két felső tengely van; egy bal és egy jobb oldali felső tengely, melyeket külső tengelyeknek is hívunk. Belül ugyancsak két tengely helyezkedik el, a bal és jobb oldali alsó tengely vagy belső tengelyek. Az általános kialakítása a kettőnél többtengelyes gépeknek a V vagy U alakú tengelyelrendezés.
A fent említettekkel kapcsolatban máris felmerül egy kérdés. Hogyan adjuk meg a négytengelyes gépek tengelyközép távolságát? Sokan csak a belső tengelyek távolságára kíváncsiak, a helyes eljárás azonban, ha az összes tengely tengelyközép távolságát egyesével megadjuk.
Nézzünk egy példát: nem darálhatunk teherautó abroncsokat 20 centiméteres tengelyközép távolságon, még akkor sem, ha a vágószekrény hossza lehetővé tenné, hogy az abroncs beleférjen a darálóba. Ugyanis az abroncs átmérője miatt a gép megáll, megfullad, mert a kések közötti távolság nem teszi lehetővé, hogy az anyag akadálytalanul áthaladjon.
A hozzánk hasonló, mérnöki lelkülettel megáldott szakértők mind ugyanazokat a kérdéseket fogják feltenni a potenciális vásárlóknak:
- mit szeretne darálni?
- mennyit szeretne darálni óránként?
- milyen frakcióméretet szeretne elérni?
Ezekből a kérdésekből már könnyedén meghatározhatjuk shredderünk tengelyközép távolságát, amely minden daráló tervezésének első lépése.
Kések nyírási átfedése
A tengelyközép távolság helyes beállítása után rátérhetünk a következő fontos paraméterre, a kések nyírási átfedésére. Nyírási átfedés a két tengely középvonala és a kések túlnyúlása között mért távolság. Vegyünk egy példát ennek szemléltetésére: ha 60 centiméter tengelyközép távolságot választunk, és a horog nélküli kések sugara 30 centiméter, akkor nem lesz átfedés a kések között, nem jön létre nyírás a gépben. Az ipari shreddereknél minimum 1,25 cm nyírási átfedést alkalmazunk, így a kések kopásával is maradnia kell körülbelül 0,5cm átfedésnek, amely biztosítja a megfelelő nyíróerők létrejöttét.
A nyírási átfedés mértékének megállapítása a függ a feldolgozandó anyagtól és a végtermék kívánt szemcseméretétől is.
Tengelyek fordulatszáma - Lassíts le!
A legtöbb tervezőmérnök egyetért abban, hogy az alacsony fordulat–magas nyomaték a nyerő páros az ipari shreddereknél. Hogy miért? Alacsonyabb energiaráfordítás, alacsonyabb zajszint, kevesebb por, hatékonyabb működés. Továbbá segít abban is, hogy a késeken lévő hook vagy hookok könnyebben belekapjanak az aprítandó anyagba, nyírják, roncsolják azt.
Ahol fel kell venni a fordulatot: granulátorok a finomaprításhoz
Ezenkívül a gépkezelő is élvezheti munkáját: a látvány önmagáért beszél: ahogyan a gép elnyeli és darabokra nyírja a különböző tárgyakat. Mit jelent az alacsony fordulatszám? A legtöbb shredder körülbelül 10 és 50 fordulat per perc tengelyfordulat sebességen operál.
Horog (hook) és a tengelyközép távolsága
Ez az a paraméter, amelyről a legtöbb gyártó még csak nem is hallott, pedig ez az egyik legfontosabb tervezési szempont. Az angol squeeze distance -nek hívja. Gyakorlatilag az a rés, amelyen az apríték áthull vagy átpréselődik a tengelyek között.
Általánosan minimum 10 cm-es horog és tengelyközép távolság szükséges, ha vastagabb, masszívabb anyagot darálunk, mint például a teherautó gumi. Ez azért van, mert a gumi beragadhat a kések közé, ha túl kicsi a horog és a tengelyközép közti rés, így az anyag nehezebben megy keresztül a gépen. Ebben az esetben a gép kapacitása és hatékonysága csökken, ugyanis az eltömött rések miatt megáll, és fordított tengelymozgásba kell, hogy kapcsoljon, amíg a rések felszabadulnak.
Még egy példa az irodából: az irodai papírmegsemmisítő is egy shredder. A rajta lévő matrica egyértelműen jelzi, hogy maximum hány papírt képes összesen ledarálni. Valamelyik hatot, valamelyik tizenkettőt, és van, amelyik húszat. Okkal van rajta ez a figyelmeztetés; a papírmegsemmisítő is egyfajta shredder, és itt is a tengelyközép távolság határozza meg a maximálisan a gépbe adagolható papír mennyiségét.
Kések és azok elrendezése különböző igényekhezA tengelyeken lévő kések típusainak és azok elrendezésének kulcsfontosságú szerepe van a darálás hatékonyságában. A shredder terhelhetőségét elsősorban a késeken lévő horgok (hookok) száma határozza meg. Minél nagyobb hook-számmal rendelkező késsel szereljük, annál nagyobb lesz a gépünk teljesítményigénye. A késen lévő horgok száma lehet: egy, kettő, három, négy, hat darab, illetve lehet lánckerekes és vágókéses. Az eltoltan elrendezett kések megengedettek. A spirális elhelyezés jó lehet számos anyaghoz, de természetesen nem mindegyikhez. Másfajta elrendezéshez szükséges lehet a nagyobb „squeeze distance”, hogy a nagy tárgyak a vágási zónába kerülhessenek. Továbbá nélkülözhetetlen a tengelyek forgási sebességének megfelelő kiválasztása is. Az általunk forgalmazott 3E gyártó kései híresek tartósságukról. Még akkor is képesek ellenállni, hogyha egy darálhatatlan anyag kerül a vágókamrába. |
Mire kell vigyáznunk?
A legegyszerűbb szabály a következő: olyan anyagot ne daráljunk, amellyel a shredder nem képes megbirkózni. Ez akkor fordulhat elő, ha nagyobb tárgyat szeretnénk darálni, mint a vágószekrény, vagy olyan anyagot, amelyet a daráló képtelen feldolgozni. Utóbbi esetben sem történik tragédia. A legtöbb daráló – természetesen a 3E shredderei is – rendelkezik beépített védelemmel, amely darálhatatlan anyag észlelésekor megállítja a forgótengelyeket. Más a helyzet, mikor még éppen aprítható, de nem az adott shredderhez illő anyagot darálunk. Ezekkel rendszerint rövidtávon megbirkózik a gép, de a rendszeres erőltetés a horgok és a kések idő előtti elhasználódásához vezethet, és károsíthatja a meghajtó rendszert.
Az erő legyen veled!
Mekkora a darálónk teljesítményigénye? Amikor a shredder megragadja az aprítani kívánt anyagot, elegendő nyomaték és erő szükséges, hogy az egész aprítási folyamat zavartalan legyen. Úgy kell megválasztani a motor teljesítményét, hogy az bőségesen ki tudja szolgálni a kívánt beadagolási igényt.
Természetesen minden gépnek van teljesítményhatára. A berendezésnek érzékelnie kell a túlterhelést, vagy ha olyan anyag kerül bele, amelyet nem képes feldolgozni. Ilyen esetben a rendszernek automatikusan meg kell változtatnia a tengelyek forgásirányát, vagy üresjáratra kell kapcsolnia, minimalizálva ezzel az esetleges meghibásodásokat.
Különösen nagy figyelmet kell szentelni a túlterhelés elleni védelemnek, máskülönben hirtelen leállás esetén a shredder tengelyei, hajtása sérülhet. Kétfajta meghajtás létezik: a hidraulikus és az elektromos. A hidraulikus hajtás hatékony túlterhelési elleni védelemmel van ellátva, az elektromos hajtás viszont energiahatékonyabb és mechanikailag kevésbé komplikált.
A vágókamra hossza és szélessége: amikor a méret a lényegA vágókamra hossza is hatással van a shredder teljesítményére. Hosszabb kamrával növelhetjük az előállított apríték mennyiségét, ám túl hosszú vágókamrával, folyamatosan adagolható anyag esetén könnyen átléphetjük a teljesítményhatárt, ez pedig túlterhelheti a shredderünket. A vágókamra szélességének és különösen a tengelyközép-távolságnak döntő szerepe van abban, hogy az anyagot hatékonyan behúzzák a kések. Ha túl közel vannak egymáshoz a tengelyek, akkor felakadhat az aprítani kívánt anyag, vagy nem bírja a shredder leaprítani azt. |
Tudd, hogy mire van szükséged!
A feldolgozás egy komplex és körültekintő tervezést igénylő folyamat! Mindenképpen folyamatokban, rendszerekben kell gondolkodni. Egy shredder kiválasztása előtt a feldolgozandó anyag fajtáját, sűrűségét, mennyiségét, méreteit, és homogenitását kell alaposan megvizsgálnunk.
- Fém?
- Mágnesezhető fém?
- Fa?
- Műanyag?
- Papír?
- Gumi?
Hasznos tanács, hogy fordítsuk meg a feldolgozási folyamatot, és a végtermék irányából közelítsük meg a problémát. Ilyenkor a következő kérdéseket tesszük fel:
- Milyen legyen a végtermék?
- Mekkora frakcióméretű legyen az apríték?
- Mi a célunk az aprítékkal?
Célunk minden esetben egy kifizetődő, a későbbiekben pénzt termelő befektetés, amely hatékonyan és megbízhatóan működik.
A siker azon is múlik, hogy mennyire passzol a feldolgozandó anyaghoz a kiválasztott berendezésünk, és nem pedig a gép ára határozza meg az adott feladatra való megfelelés mértékét! Ezzel válaszoltunk a cikkünk elején kétszer is feltett kérdésre. Az ipari shredderek kiválasztása nem olyan egyszerű feladat, mintha irodai papírmegsemmisítőt vásárolnánk a sarki irodaszer boltban. Rendkívül sokba kerül gyártásuk és karbantartásuk, ezért válasszunk körültekintően, és kerüljük a kóklereket!
Ezt olvasta már?
A cikket írta: Boldog Gábor, Czeba Péter, Blaskó Gergely - (A szerzőkről)
Hozzászólások - Komment beírása legalul!
Keressük emailben.
Üdvözlettel:
Blaskó Gergely
Best Machinery Kft.
Gipszdarálásra keresek aprítógépet. kb 1-2 ezer tonna /év kapacitással .Milyen típust ajánl ?