NIR optikai hulladékválogató rendszerek
Előző cikkünkben a hulladékfeldolgozás egész struktúráját vizsgálva tártuk fel a távlatokat, illetve ismertettük a jövő hulladékválogató üzemét, most pedig egyenként vesszük górcső alá a rendszer elemeit. Elsőként az optikai válogatás gépeit, a NIR válogatókat mutatjuk be.
Az infravörös közeli tartomány (angolul: near infrared, azaz NIR) segítségével működő válogató berendezések egyre nagyobb részt követelnek maguknak a modern hulladékfeldolgozó üzemekben.
Kérjen ajánlatot optikai hulladékválogató rendszerre, KATTINTSON!
A kibocsátott, majd visszaverődött fény elemzése után a szállítószalagról anyag és méret szerinti válogatást is lehetővé tesz a rendszer. Az elemzett adatok alapján a fúvókasor parancsot kap, és a szalag végére érkezett – kiválasztandó – darabokat sűrített levegő segítségével „kilövi” a sorból. A találati arány igen-igen magas!
A teljes rendszer alapfelszereltsége számos opcionális kiegészítővel módosítható. A válogató berendezés rendkívül felhasználóbarát kialakítású, teljesen zárt egységet képez, és a kíváncsiskodó tekintetek elől rejtve marad a gép lelke. Csupán a többnyelvű, érintőképernyős vezérlőpult, valamint egy hordozható számítógép árulkodik a munkafolyamatokról.
A szalagról távozó anyag válogatását végző fúvókasort is csak egyszer kell a kezelőnek beállítania. Az ezzel kapcsolatos karbantartásokat a gép önállóan végzi el. A vegyes anyagfolyam összetétele és mennyisége folyamatosan változik. Ehhez az elemzőegység kibocsátott parancsai alapján a szeparátor szállítószalagjának sebessége automatikusan igazodik. Egy frekvenciaszabályozós hajtómű gyorsítja vagy lassítja a folyamatot.
NIR válogatórendszerek csoportosítása
A NIR válogatókat újrahasznosítható hulladékok visszanyerésére vagy nemkívánt anyagok kiválasztására használják. Alkalmazási terület alapján megkülönböztetünk könnyű csomagolóanyagot, újrahasznosított papírt, ipari hulladékot, háztartási hulladékot, valamint nagyméretű hulladékot válogató NIR berendezéseket.
A technológia az anyagok felismerését és válogatását célozza. A gépsor mindezt infravörös-közeli spektroszkópia segítségével teszi, ezért különféle anyagokat tudunk szortírozni vele. Ezek közé tartozik a papír, a karton, az úgynevezett tetrapak italosdobozok, a fa és a műanyag palackok. Az anyagfelismerő egység különbséget tesz a műanyagok fajtái között is, úgymint PP, PE, PVC, PS és PET.
Ugyanebben a munkafázisban még egy szín szerinti válogatást is alkalmazhatunk. A különböző rendszereket nagyfokú rugalmasság jellemzi, lehetővé téve az automatikus alkalmazkodást az egyéni körülményekhez és követelményekhez.
Ezt olvasta már?
A bejegyzést írta: Kis Attila és Blaskó Gergely - (A szerzőről)
Szóljon hozzá!