Bánya leg-leg-leg: bányászati rekordok a nagyvilágból
A világ országaiban számos eltérő jellegű bánya található. Általában a kitermelt alapanyag szerint csoportosítják ezeket, ám cikkünk szempontjából sokkal fontosabb egy másik rendszerezés. A rekord mélységű és kiterjedésű bányák között külszíni fejtésű és mélyművelésű létesítmények egyaránt találhatóak.
Kezdjük a leg-leg-leggel. A helyszín természetesen nem más, mint Dél-Afrika. E tekintetben ez az egy biztos pont. A „versenyzők” között nagy a tolakodás, sorra körözik le egymást. A jelenlegi éllovas a Mponeng mélyművelésű aranybánya, mely a 3.777 méteres csúcsot törte át, ezzel megkaparintva az aranyérmes pozíciót. Mindezt még 2009-ben. Azóta közel 4.000 méteres mélységig értek. A tervek szerint egészen 4.500 méterig folytatják a kitermelést.
A Mponeng más tekintetben is éllovas. Egy uncia arany kitermelése jelenleg ebben a bányában a legolcsóbb, unciánként 222 dollár (1 uncia = 28,35 gramm). Az egység nyereségességéhez elegendő, ha mindössze 0,35 uncia aranyat találnak minden egyes kitermelt tonnában. Cikkünk írásakor 1 uncia színarany ára 1.375 dollárra rúgott. Valljuk be, aranybányát üzemeltetni nem rossz befektetés. Fontos adalék továbbá, hogy a létesítmény napi 6.000 tonna kőzetanyagot termel ki.
A bányában a sziklák hőmérséklete közel 70 fokos. A környezeti levegő is ekkora értékre hevülne fel, ha nem használnának aktív hűtést. Alkoholos jégkeverék cirkuláltatásával ez 30 fok közelébe szorítható. Természetesen írásunkból nem maradhatnak ki a munkagépek sem, a mélyben az Atlas-Copco Jumbo Boomerei dolgoznak.
Odalent a hőség mellett komoly problémát okoz a sziklatömböket terhelő nyomás is. 3,5 km-el a földfelszín alatt az ember feje fölött 1 m2 felületre 9500(!) tonna nehezedik. A kitermelés mentén a falakat speciális anyagkeverék befecskendezésével erősítik meg, ezzel is gátolva a járatok összeroppanását és beomlását.
További bánya rekordok
• Moab Khutsong Bánya, Dél-Afrika. Itt található a világ leghosszabb – munkásokat is szállító – kötélpályája, mely megszakítás nélkül 3.054 méteres mélységig ereszti, illetve emeli fel a dolgozókat. Az utazás mindössze 4 percig tart.
• Európa legmélyebb bányája Csehországban található. Příbram-ban urániumot bányásznak. A bánya 1838 méter mély.
• A világ legmélyebb külszíni bányája Salt Lake City mellett található. A Bingham Canyon Bányában jelenleg 1,2 km-es mélységben dolgoznak. A munkaterület átmérője 4,5 km. A kitermelés 1906-ban kezdődött. Több mint 100 év alatt jutottak a rekord mélységbe.
A kép szélén egy sok tíz tonnás dömper közlekedik
• A világ legnagyobb kiterjedésű földalatti bányája a Svédországban található Kiirunavaara. 450 km földalatti úthálózatával, valamint évi 40 millió tonna érctermelésével a világ egyik legmodernebb üzemének tekinthető.
• A legmélyebbre történő fúrás során 12.345 méter mélyre jutottak a kutatók. A mérések szerint ebben a mélységben közel 200 fok uralkodott.
Ezt olvasta már?
A bejegyzést írta: Blaskó Gergely - (A szerzőről)
Hozzászólások - Komment beírása legalul!