Gépítéletet mondanék a címben megjelölt típusokról
A Terex osztályozó és törőgépeit Angliában gyártják. A címben megjelölt típusú gépekkel Szlovákiában, egy bazalt kőbányában dolgoztam. Elképesztő teljesítményű berendezések, szinte kizárólag kőbányában használják őket. Jellemző tulajdonságuk, hogy önjáróak, ezáltal könnyen megközelíthető velük a munkaterület.
A szállítást követően nagyon hamar munkába állítható gépek. Feladatuk a kövek különböző méretűre történő törése. Külön is használhatóak, de igazából hatékonyan úgy tudunk velük dolgozni, ha egymás után állítjuk a kúpos és a pofás változatot. A rakodás a Terex Finlay pofás törőre történik.
A következő néhány gondolat azok számára lehet hasznos, akik nem ismerik a törőgépek működési elvét. Első körben egy rázóasztalra rakjuk a követ, amely lerázza a meddőt, így az egy szalagon ürül a gép mellé. Ezt követően a tiszta kő egy álló és egy mozgó pofa közé kerül, amelyek összeroppantják a bekerülő anyagot. Innen egy kihordó szalagon keresztül az előtte lévő Terex Finlay kúpos törő felhordó szalagjára kerül. Ezután egy olyan térbe jut az anyag, amelynek közepén egy kúp mozog. Ez töri (darálja) nagyon finomra a már korábban előtört anyagot. A zúzott kő a kihordó szalagon keresztül kerül depózásra. Ezt rakodógéppel elszállítják, vagy egyből teherautóra rakják.
A gépek nálunk 150-200 tonna/óra kapacitásra képesek. Meghibásodás a gépeken: elsősorban a pofa, illetve a kúp kopása. Ezeket sajnos a kő keménysége miatt sokszor kell cserélni. A folyamatos karbantartás nélkülözhetetlen, az előírt üzemóránkénti javításokat be kell tartani, különben oda a megbízhatóság és jön a nagyobb hiba...
Említést szeretnék még tenni a CAT 325C forgó kotróról. Az ő teljesítménye sem elhanyagolható. Tulajdonképpen ez a gép az, amelytől függ a törőgépek teljesítménye. Ha gyorsan történik a rakodás, akkor természetesen sűrűben kell megállítani a rázóasztalt. Ha nagy kő kerül a berendezésbe, akkor azt nem tudja a pofa összeroppantani. Ilyenkor sajnos meg kell állítani a törőgépet, és ki kell emelni a nagy követ ahhoz, hogy tovább mehessen a termelés. A kotró kezelőjének odafigyelése, rátermettsége és tudása nagymértékben hozzájárul a két törőgép teljesítményéhez. A két Terex természetesen távirányítóval működik. Ezáltal egy személy is elég a kezelésükhöz. A napi karbantartás elvégzése nagyon fontos faladat. Ezek a gépek folyamatosan, akár 24 órán keresztül is képesek üzemelni, mindezt hiba nélkül. Egy élmény a törőkkel, illetve az osztályozó gépekkel dolgozni. Korábbi gépítéletemben már említettem, de most ismét el kell mondanom: mindenkinek ajánlom, egyszer próbálja ki!
Baranyai Zoltán
Ezt olvasta már?
Olvasson több ítéletet! Vissza a Munka-Gépítélet kezdőlapjára